Bez kategorii, Opowiadanie

Uroczystość Chrystusa Króla

Opowieści o królach, księżniczkach i zamkowych perypetiach stoją w dziecięcej hierarchii zainteresowania bardzo wysoko. Chociaż od lat nie żyjemy w królestwie, bardzo nas wszystkich ciągnie do takich dawnych czasów. Dzień, w którym czcimy Chrystusa Króla doskonale wpisuje się w te odwieczne tęsknoty. Tym bardziej że możemy z okazji tego święta przybliżyć dzieciom prawdziwą ideę królestwa Pana Boga.

Panować to dawać przykład

Co robi król? Pierwsze padające pomysły na odpowiedź zwykle brzmią: rządzi i ma koronę! Kiedy zapytamy co robi dobry król, odpowiedź będzie pewnie brzmiała: dobrze rządzi i ma prawdziwą koronę. Dzisiaj więc zajmiemy się dobrymi rządami i koronacją.

Rządzenie, królowanie kojarzy się najmłodszym z wydawaniem rozkazów. Przecież trzeba zrobić to, co król nakazał, inaczej spotyka cię jakaś kara. Ale czy na pewno każdy władca musi rządzić twardą ręką, by poddani go słuchali? O tym opowiada historia przejęcia władzy w pewnym królestwie. Posłuchajcie…

Bajki do słuchania będą pojawiać się na nowym kanale BajAnki. Warto zasubskrybować, jeżeli ktoś lubi słuchać tego typu opowieści. Nie zawsze będą one o Panu Bogu, ale będą mówić o dobrych rzeczach. Trzeba kliknąć tutaj.

Po wysłuchaniu historii warto zostawić dzieciom przestrzeń na wypowiedzenie swoich przemyśleń na jego temat. To zwykle bardzo ciekawy moment. Dzieci czasami zaczynają same z siebie podawać podobne przykłady z życia („pani w przedszkolu daje nam często takie ładne naklejki, więc przyniosłam/przyniosłem z domu naklejkę dla niej”, itd., itp.). Warto porozmawiać o postawie najmłodszego syna: czy my też powinny być takim wzorem do naśladowania?

Szczególnie dzieciom wystarcza dany przykład. Naprawdę! Wynika to z między innymi z działania naszego mózgu, który po odebraniu dostatecznej ilości przykładów sam tworzy sobie regułę. Jeżeli dzieci widzą, że dorośli traktują je z szacunkiem i sympatią, to same odwdzięczają się tym samym. Poza nauką reguł postępowania każdy z nas pragnie naocznych świadectw. Dlatego dzieci bardzo lubią opowiadanie o królewiczu, który bez słów pociągnął za sobą tłum. Zwróćmy także uwagę, że Biblia zawiera nie tylko mnóstwo słów Boga, ale równie wiele przykładów Jego działania.

Królować znaczy służyć

Co to ma wspólnego ze świętem Chrystusa Króla? To, że Chrystus też jest dla nas przykładem. Dobra, miłości, bezinteresowności, ale także asertywności, szacunku i myślenia. Chce, by każdy z nas, Jego wzorem, postępował podobnie. Wtedy będziemy mogli poczuć się po królewsku – bo dobry król sam najpierw trzyma się ustalonych przez siebie praw i zasad. A co to za król lub królowa bez korony!

Dlatego dzisiaj będzie zadanie, nie tylko plastyczne, połączone z katechezą. Trzeba obejrzeć uważnie cały film, do samego końca. Wcześniej przydadzą się:

  • Instrukcja
  • Kartka A4
  • Klej i nożyczki
  • Kredki

Tym razem trzeba skupić się na patrzeniu bardziej niż na słuchaniu. Można dziecku wydrukować instrukcje (wersja optymalna) i na samym końcu przykleić mini koronę, podobna do widocznej na filmie. O znaczeniu instytucji i samodzielnej pracy powstanie osobny wpis. Dobrze jest dzieci zachęcać do kreatywności i radzenia sobie z zadaniem – największą trudność sprawia dopasowanie korony do głowy, ale większość pięciolatków radzi sobie z zadaniem samodzielnie.

Dzieci uczą się przez obserwację i analizę. Jeżeli my, dorośli, pokażemy im prawdziwe oblicze Pana Boga i Jego Królestwa, bardzo szybko zrozumieją boże zamysły i wprowadzą je w życie. Bez wielkich tłumaczeń, choć i te są istotne i mają swoje miejsce w procesie wychowania w wierze. Im więc dobra i miłości między nami, tym bardziej szerzy się Królestwo Boże, bo ono jest wśród nas. Niechaj z okazji uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata zaskakuje on przede wszystkim w naszych i naszych dzieci sercach.

Króluj nam Chryste – zawsze i wszędzie!

Jeżeli materiały na Katechezie przedszkolaka są przydatne, możesz postawić mi kawę pod linkiem poniżej:-)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 myśli w temacie “Uroczystość Chrystusa Króla”

  1. Super materiały, za każdym razem mnie inspirują 😃 do tego ciekawy pomysł z instrukcją – wykorzystam go i sprawdzę jak to wyjdzie 🤔 dopiero raczkuje w katechezie i uczę się dzieci i od dzieci 🙈 a pomysł z postawieniem kawy… wręcz pachnący kawą😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s